DYPLOM MINISTERSTWA EDUKACJI NARODOWEJ ZA „REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”
W piątek, 09 listopada 2018 r. o godz. 11.11 cała społeczność Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich (uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji, rodzice, a także zaproszeni goście) odśpiewała wspólnie hymn narodowy w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej” w Stulecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę. W podziękowaniu otrzymaliśmy miłe podziękowanie – dyplom od Pani Anny Zalewskiej, Minister Edukacji Narodowej. Serdecznie dziękujemy.
Społeczność Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich

WSZYSCY JESTEŚMY POLSKI ŻOŁNIERZAMI
9 listopada 2018 r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony wyjątkowemu wydarzeniu historycznemu – 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W uroczystości uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, rodzice oraz zaproszeni goście. Pani Anna Skrypoczka przytoczyła słowa Jana Pawła II, wprowadzając zgromadzonych na holu szkolnym w tematykę Święta Niepodległości. Aby godnie uczcić pamięć o wydarzeniach  związanych z wieloletnią niewolą naszego narodu, punktualnie o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy. Uczniowie naszej szkoły wykazali się znakomitą znajomością treści „Mazurka Dąbrowskiego”, ponieważ wcześniej skrupulatnie przygotowywaliśmy się do pięknego odśpiewania tej narodowej pieśni patriotycznej.Tuż po wykonaniu hymnu zeszliśmy do sali widowiskowej na część artystyczną – ciekawy rys historyczny, zaprezentowany przez uczniów naszej szkoły, opowiadający o losach udręczonej ojczyzny. Dzięki temu wszyscy mogliśmy przypomnieć sobie trudną i krwawą historię narodową. Wspomniano szczególnie o zasłużonych bohaterach: Józefie Piłsudskim, Ignacym Paderewskim, Ignacym Daszyńskim, Romanie Dmowskim czy Wincentym Witosie. Podkreśleniem rangi tego święta było także radosne, refleksyjne odśpiewanie pieśni patriotycznych. Zapewne tak zaprezentowana historia skłoniła wielu uczniów do głębszych przemyśleń, jak ważny jest fakt, że możemy uczyć się w wolnym kraju, w którym nie doświadczamy brutalnej przemocy ze strony wrogich nam państw i możemy swobodnie rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania. Uroczystą oprawę tego święta tworzyły też dekoracje historyczne upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Pięknie ozdabiały one klasy lekcyjne oraz szkolne korytarze w całym budynku. Przedstawienie zostało przygotowane przez panie: Małgorzatę Borzeńską oraz Dorotę Kurpiewską. Po występie, artystów zalała fala gromkich braw  od widzów i podziękowań ze strony pani Dyrektor Szkoły.Głos zabrali również Wójt Gminy Wydminy, pan Radosław Król, Zastępca Wójta, pani Maria Dolecka oraz Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, pani Grażyna Plato, dziękując za przygotowanie scenariusza i dzieląc się refleksjami oraz przemyśleniami na temat obchodzonego Święta. Uroczystość była dla zgromadzonych uczestników lekcją patriotyzmu i historii.
Samorząd Uczniowski

NIEPODLEGŁA W KLASIE I
W związku z obchodami 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w klasie pierwszej uczyliśmy się wspólnie śpiewać hymn. Pierwszaki poznały również legendy polskie takie jak: „Warszawska Syrenka”, „O Lechu, Czechu i Rusie”, „Bazyliszek, Wars i Sawa”, „Smok Wawelski”. Dzieci do legend wykonywały kolorowanki. Uczniowie wykonali prace plastyczne symboli narodowych na klasową gazetkę. Razem z klasą II i III przeprowadziliśmy warsztaty plastyczno – muzyczne. Słuchając pieśni patriotycznych i śpiewając je, uczniowie wykonali piękne prace, które udekorowały nasz korytarz. Dzieci przygotowały się również do klasowego konkursu recytatorskiego, nauczyły się pięknych wierszy patriotycznych.
Wychowawca kl. I,  Teresa Kudraj

SPOTKANIA KLASY SZÓSTEJ Z NIEPODLEGŁOŚCIĄ POLSKI
W ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w klasie 6. zostały przeprowadzone zajęcia z wychowawcą na temat „Dzień Niepodległości – czy jesteśmy patriotami”. Na lekcji rozmawialiśmy o tym, czym dzisiaj jest patriotyzm i czym różni się od postaw młodych ludzi np. podczas II Wojny Światowej. Kiedyś to była walka z bronią w ręku, a dzisiaj to ciężka praca dla dobra Ojczyzny i Nas wszystkich. Wspólnie z klasą włączyliśmy się też do akcji BohaterON. Pisaliśmy wspólnie kartki dla Powstańców biorących udział w Powstaniu Warszawskim. Przy tej okazji również rozmawialiśmy o patriotyzmie, ale również o ogromnym bohaterstwie, zwłaszcza dzieci bo dzisiaj trudno jest nam sobie wyobrazić takie poświęcenie. W ramach upamiętnienia tej ważnej dla nas rocznicy został również wydany niepodległościowy, biało – czerwony numer gazetki szkolnej „Szkolne Gadu… Gau…”.  Do pracy nad gazetką chętnie włączyli się uczniowie, pisząc ciekawe artykuły i tworząc piękne rysunki upamiętniające Święto Niepodległości.Ważnym dodatkiem w tym numerze jest również wspomnienie patriotycznych akcji z lat poprzednich, które pokazują, że o bohaterach i naszej polskiej historii pamiętamy stale, na co dzień, że uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich dzięki pracy Pani Dyrektor Anny Skrypoczki i wszystkich nauczycieli doskonale wiedzą, co dzisiaj znaczy być patriotą.
Klasa VI

„DZIADEK I NIEDŹWIADEK” NA 100 LAT ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
W obliczu zbliżającej się 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości i konieczności podkreślenia jej ważności wraz z rozpoczęciem października w naszej szkole rozpoczęliśmy projekt pod hasłem: „Starsi czytają młodszym” zainicjowany przez Samorząd Uczniowski przy współpracy z bibliotekę szkolną. Uczennice z klasy VIII SP, Agnieszka Majcher i Klaudia Rutecka-Miłosz czytały książkę dzieciom z klas I-III oraz uczniom przebywającym w świetlicy. Tym razem było patriotycznie, bo zapoznaliśmy się ze wspomnieniami wojennymi Łukasza Wierzbickiego w książce „Dziadek i niedźwiadek”, który niezwykle ciekawie i zabawnie opowiada prawdziwą historię niedźwiedzia Wojtka, czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Wojtek razem z żołnierzami przebył cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt i dotarł aż do Włoch. Brał też udział w bitwie pod Monte Cassino. To było trudne życie, tułacze, niebezpieczne, z dala od bliskich, smutne, a dzięki obecności niedźwiadka żołnierze mieli choć trochę radości. Miś został też zapisany w szeregi Armii Andersa po to, by móc towarzyszyć Polakom w przeprawie statkiem do Europy. Książka jest nie tylko o wojnie. Jest to opowieść o przyjaźni, jaka może połączyć człowieka ze zwierzęciem. Książka jest pięknie ilustrowana, wzbogacona zdjęciami niedźwiedzia Wojtka wraz z żołnierzami. Dzieci chętnie słuchały starszych koleżanek i odpowiadały na pytania dotyczące treści utworu. Była to dla nich cenna lekcja historii o bohaterstwie i walce o kraj.
Samorząd Uczniowski,
Biblioteka szkolna

ŻYWY GŁOS HISTORII
19 listopada w naszej szkole odbyła się szczególna lekcja historii. Uczniowie mieli okazję poznać historię II wojny światowej nie z kart podręczników, a od osób będących jej naocznymi świadkami. W spotkaniu wzięli udział szczególni goście: pani Danuta Krauze (prezes  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Giżycku) i pani Irena Zawada (członek Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Giżycku). Panie  opowiedziały o swoich przeżyciach wojennych, o spotkaniach z partyzantami, o pobycie w obozie przejściowym oraz warunkach życia w tym trudnym okresie. Opowieści często odnosiły się do bardzo dramatycznych przeżyć osobistych. Nie zabrakło też bardziej pogodnych historii. Spotkanie to pozostawiło w nas wszystkich niezapomniany ślad, gdyż historia przemówiła do nas „żywym głosem”. Na zakończenie spotkania nasi goście otrzymali podziękowanie od pani dyrektor, nauczycieli oraz ogromne brawa od młodzieży.
Ewa Petiuk, nauczyciel bibliotekarz

„MOJA NIEPODLEGŁA „
07 listopada 2018 r., w przeddzień 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, w naszej szkole odbyły się warsztaty plastyczne, podczas których uczniowie klas I – III wykonywali symbole narodowe. Przy słuchaniu pieśni patriotycznych, z wypiekami na twarzach, powstawały przepiękne prace. Były one wykonywane różnymi technikami: wyklejanie plasteliną, kulkami z białej i czerwonej bibuły, ozdabianie wacikami, kolorowanie kredkami, itp. Po warsztatach dzieci przystroiły pracami korytarz i swoje sale lekcyjne. Zajęcia miały na celu przekazanie młodemu pokoleniu cennych wartości, takich jak: kształtowanie postawy patriotycznej, szacunek do symboli narodowych. Wspólne warsztaty wszystkim bardzo się podobały.
Wychowawczynie  klas I – III

XVIII GMINNY TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI – „DLA NIEPODLEGŁEJ, W SETNĄ ROCZNICĘ JEJ NARODZIN”
11 listopada 2018 r., tym razem już po raz osiemnasty, jak zawsze od lat, spotkali się miłośnicy celuloidowej piłeczki w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, aby w zmaganiach przy tenisowych stołach  świętować na sportowo 100-tną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Przed rozpoczęciem zawodów uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn państwowy. W rozgrywkach wzięło udział około 40 zawodników oraz zawodniczek, rywalizujących ze sobą w siedmiu kategoriach wiekowych.  Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Wydminy, p. Radosław Król, który w krótkich słowach nawiązał do historycznego znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Zajęcia wysokich miejsc, rywalizacji w duchu fair-play  życzyli uczestnikom zaproszeni goście, tj. zastępca Wójta Gminy Wydminy p. Maria Dolecka, Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, p. Grażyna Plato oraz Sekretarz Gminy, p. Alina Romanowicz. Po ponad pięciogodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oto ich pełna lista:
Lubomyr Skowron
Justyna Konopko
Patryk Piekarz
Mateusz Słuchocki
Krzysztof Gnap
Emilia Migun
Leszek Siekaniec
Zwycięzcy otrzymali puchary, a pozostali uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej zorganizował miejscowy Uczniowski Klub Sportowy „Orły”.

PAMIĘTAMY O NIEZŁOMNYCH I WYKLĘTYCH… PAMIĘTAMY O ŚWIĘTYCH I ZWYCZAJNYCH LUDZIACH… PAMIĘTAMY O NASZYCH BLISKICH…
1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych,  zaraz potem 2 listopada – Zaduszki czyli Święto Zmarłych. Dwa Święta, w czasie których wspominamy tych, którzy odeszli: Świętych i tych zwyczajnych ludzi, obcych i naszych bliskich, zmarłych. Wyrazem naszej pamięci o nich są uporządkowane groby, płonące znicze, kwiaty.
Na każdym cmentarzu znajdziemy groby zapomniane, takie których już nie ma komu uporządkować, takie których już nikt nie odwiedza.
Właśnie o takich mogiłach pomyśleli uczniowie naszej szkoły. W dniu 29 października 2018 r. członkowie Samorządu Uczniowskiego wraz z wychowawcami: p. D. Kurpiewską, p. M.Borzeńską i p. M.Waszkielewicz udali się  na cmentarz w Orłowie w celu posprzątania  opuszczonych i zaniedbanych grobów. Po przybyciu na miejsce uczniowie podzieli  się na grupy. Jedna grupa grabiła liście, a pozostałe wyrywały chwasty i zeschniętą trawę. Po uporządkowaniu, na mogiłach zapaliliśmy znicze.
W roku bieżącym ze względu na Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości w szczególny  sposób zajęliśmy się uporządkowaniem  mogił Żołnierzy Wyklętych, było to dla nas wyjątkowo ważne. Pomimo ogromnego wiatru, jaki nam w tym dniu towarzyszył, wygrabiliśmy i pozbieraliśmy liście wokół Panteonu. Wszystkim poległym uczniowie zapalili biało czerwone znicze – światło pamięci.
Pogoda nam nie pomagała, ale nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że potrafią pracować w szczytnym celu.
Wyjazd na cmentarz poprzedzony był zbiórką zniczy. Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie przyłączyli się do naszej akcji. Dlatego dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za wsparcie i zaangażowanie. Dziękujemy również Pani Dyrektor za pomoc i umożliwienie naszego wyjazdu.
Samorząd Uczniowski

OGÓLNOPOLSKA  MŁODZIEŻOWA  SZTAFETA  SZLAKIEM  ŻOŁNIERZY  WYKLĘTYCH    
W dniu 16.09.2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich wzięli udział w biegu sztafetowym zwanym „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych”. Bieg ten zorganizowany został dla upamiętnienia agresji ZSRR na Polskę w 1939 r., upowszechniania wśród młodzieży etosu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, zapoznania się z najnowszą historią Polski oraz popularyzacji biegania. Bieg ten odbył się w formie sztafety, w której każdy zespół mógł wystawić skład siedemnastoosobowy. Do pokonania była trasa ponad 17 km z miejscowości Gajrowskie poprzez Orłowo, Szczybały Orłowskie, Grądzkie,  Gawliki Wielkie, Mazuchówka do Wydmin.
W biegu tym wystartowało 12 sztafet  z różnych stron Polski. Były to między innymi: Dęblin, Tczew (dwa zespoły), Elbląg, Ełk, Miłki, Świętajno, Olecko, Gawliki Wielkie, Wydminy (szkoła dwa zespoły) i Wydminy stowarzyszenie „Biegam bo lubię”. Reprezentacja naszej szkoły składała się z następujących uczniów: Adam Słuchocki – kl.VI, z kl. VII – Julita Gąsecka, Aleksandra Hanczaryk, Kacper Matelak, Szymon Sabat, kl.VIII – Ewelina Jakubiak, Klaudia Rutecka – Miłosz, Robert Jakubiak, Mariusz Kowalczyk, Krystian Lotkowski, Mateusz Słuchocki, Jacek Styk, Jakub Suchocki, Krystian Żyliński, kl. IIIG – Paweł Kardas, Maciej Przyłucki i Dominik Wiśniewski. Ważnym elementem biegu było ukończenie go bez względu na zajęte miejsce. Nasi uczniowie jednak bardzo się do niego przyłożyli i ukończyli go na znakomitej czwartej pozycji. Zaznaczyć  trzeba, że mieliśmy najmłodszy skład. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale, koszulki sportowe oraz numery startowe. Natomiast każdy zespół otrzymał pamiątkowy puchar.  Cała uroczystość rozpoczęła się w Wydminach od złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych, następnie odbyła się msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych i ś.p. aspiranta Policji Państwowej Marcina Jaworowskiego. Następnie wszyscy uczestnicy przewiezieni zostali do Orłowa, gdzie obok Panteonu Żołnierzy Wyklętych odsłonięto Płytę ku czci aspiranta Marcina Jaworowskiego i posadzono Dąb Katyński. Delegacje poszczególnych zespołów tu również złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Po tej części oficjalnej zawodnicy rozwiezieni zostali na swoje odcinki biegu sztafetowego. Cała impreza zakończyła się ponownie w Wydminach wręczaniem pamiątkowych medali i pucharów oraz wspólnym posiłkiem z żołnierskiej kuchni polowej tj. g r o c h ó w k ą. Opiekunem naszej sztafety był Roman Sokalski.

DLA NIEPODLEGŁEJ
Z okazji uczczenia 100-lecia Niepodległości Polski 17 – 18 października 2018 r.na boisku „Orlik” w Gawlikach Wielkich odbył się Turniej Piłki Nożnej. Mecze rozgrywane były w dwóch kategoriach: klasy I-III i IV-V. Zwycięzcami w klasach młodszych została klasa III. Pod kierunkiem kapitana drużyny Lubomyra Skowrona wygrała z łączoną drużyną klas I-II, 1:0. Po zaciętym meczu bramkę zdobył Kuba Wilgocki z podania kapitana drużyny.
W kategorii klas starszych zwycięzcami została klasa IV. Wygrała 3:2, a wszystkie bramki zdobył Włodek Skowron, kapitan drużyny. Dla klasy V 2 bramki zdobył Antek Wojtak. Wszystkie drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy i słodkie „Conieco”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizator turnieju: Ewa Idek

BohaterON – WŁĄCZ HISTORIĘ!
Szkoła Podstawowa w Gawlikach Wielkich bierze udział w ogólnopolskim projekcie BohaterOn – wyślij kartkę do Powstańca. BohaterON – włącz historię! – to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm.Uczniowie poznają najważniejsze informacje o Powstaniu Warszawskim, a następnie w czasie zajęć z wychowawcą wypiszą kartki dla Powstańców. Kartki zostaną odesłane do fundacji Sensoria.
Organizator projektu: Beata Szymborska
adres www projektu: www.bohateronwtwojejszkole.pl

W HOŁDZIE BIAŁO-CZERWONEJ
14 maja 2018 r. odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej  z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Skierowany był on do uczniów klas IV – VII sp i 2-3 gimnazjum. Jego cele to: rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie o tematyce patriotycznej, utrwalanie poczucia dumy narodowej, promowanie utalentowanej młodzieży naszej szkoły. W jury zasiadły: Dyrektor Szkoły pani Anna Skrypoczka, pani Ewa Petiuk – nauczyciel bibliotekarz, pani Justyna Kozłowska – nauczyciel polonista i uczennica klasy 7sp – Natalia Borkowska. Do konkurencji rozgrywanych w dwóch kategoriach przystąpiło 15 osób. Wybór trzech pierwszych miejsc był niezwykle trudny ze względu na wspaniałą recytację wszystkich uczestników. W młodszej kategorii (klasy IV – VI sp) przyznano dwa I miejsca: Olafowi Naszkiewiczowi i Pawłowi Konopce, uczniom klasy 4. Miejsce drugie zdobył Patryk Piekarz, uczeń klasy 5. Miejsca trzeciego i wyróżnień nie dano. W kategorii starszej zwyciężczynią została Agnieszka Majcher, uczennica klasy 7sp. Drugie miejsce zdobył Maciej Przyłucki, uczeń klasy II gimnazjum, a trzecie miejsce przyznano Wiktorii Gotkowicz, uczennicy III klasy  gimnazjum. Oprócz tego nagrody specjalne za niezwykłą interpretację i ogromne postępy w deklamacji otrzymali Sylwia Siedlecka i Jakub Suchocki, uczniowie 7 klasy.
Konkurs bardzo mi się podobał, a rywalizacja była zacięta. Każdy uczestnik znalazł własny sposób na wyrażenie patriotycznych uczuć co, według mnie, było ciekawe.
Natalia Borkowska, uczennica klasy 7sp.

ROK SZKOLNY 2017/2018 „ROKIEM DLA NIEPODLEGŁEJ”
W związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. W związku z powyższym w naszej szkole podejmowane są inicjatywy i hasła poświęcone dla uczczenia patriotycznego wydarzenia. Zapraszamy do wspólnego świętowania, udziału w uroczystościach, konkursach i zadaniach proponowanych przez społeczność szkolną. W linku powyższym będziemy systematycznie zamieszczać informacje o „Niepodległej dla Niepodległej”.

W związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2017/2018 „Rokiem dla Niepodległej”. W związku z powyższym w naszej szkole podejmowane są inicjatywy i hasła poświęcone dla uczczenia patriotycznego wydarzenia. Zapraszamy do wspólnego świętowania, udziału w uroczystościach, konkursach i zadaniach proponowanych przez społeczność szkolną. W linku powyższym będziemy systematycznie zamieszczać informacje o „Niepodległej dla Niepodległej”.
Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej pt. „To nasze miejsce, to jest nasz kraj”  z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły zapraszamy do wzięcia udziału w „Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej”

KONKURS NA LOGO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GAWLIKACH WIELKICH Z OKAZJI 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich zaprasza wszystkich chętnych uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w konkursie na opracowanie symbolu graficznego  
SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GAWLIKACH WIELKICH.
Serdecznie zapraszam.
Anna Skrypoczka, dyrektor Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich.

REGULAMIN  KONKURSU  ORTOGRAFICZNEGO „MAŁY MISTRZ ORTOGRAFII ” DLA   UCZNIÓW   KLAS   I – III
w Szkole Podstawowej w Gawlikach Wielkich
Cele konkursu
Uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski. Dbałość o czystość i piękno języka polskiego.
Propagowanie idei poprawnej pisowni.
Motywowanie uczniów do doskonalenia własnych umiejętności w zakresie ortografii.
Zastosowanie w praktyce poznanych zasad ortografii i interpunkcji.
Zasady uczestnictwa:
1. W konkursie biorą udział wszyscy chętni uczniowie klas I – III.
2. Konkurs podzielony jest na następujące grupy:
– klasy 1
– klasy 2
– klasa 3
W każdej grupie zostanie wyłoniony „Mały Mistrz Ortografii”.
3. Konkurs ma formę sprawdzianu, w skład którego wchodzą: krótkie dyktando oraz różne łamigłówki. Sprawdzian jest dostosowany do wieku.
4. Prace konkursowe będą oceniane za pomocą punktów. Za każdą poprawną odpowiedź uczeń otrzyma jeden punkt. Osoba, która uzyska największą liczbę punktów otrzyma tytuł  „Małego Mistrza Ortografii” (Jeżeli kilka osób uzyska tą samą liczbę punktów zostanie przeprowadzona dogrywka).
Konkurs zostanie przeprowadzony 22 maja 2018r.
Organizator:
Ewa Idek, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

ECHA DAWNYCH LAT, O KTÓRYCH NIE MOŻNA ZAPOMNIEĆ.
26 kwietnia odbyła się uroczystość upamiętniająca zbrodnię katyńską. Została ona zorganizowana przez p. J. Kozłowską oraz p. M. Borzeńską. Obecni na akademii mieli okazję wysłuchać montażu słowno – muzycznego w wykonaniu gimnazjalistów i dwójki uczniów klasy czwartej. Najbardziej w pamięci utkwił wszystkim  występ taneczny Macieja Przyłuckiego oraz Julii Suchockiej. Widzom spodobała się również subtelna gra aktorska Aleksandry Jeleniewicz. Warto też wspomnieć o wspaniałej scenografii, dzięki której widowisko zyskało niezwykły nastrój. Utalentowanym recytatorom towarzyszył chór szkolny. Pieśni przez niego zaśpiewane doskonale współgrały z częścią słowną przedstawienia.  
Następnie wystąpili uczniowie klasy 4, przygotowani przez p. R Wieliczko, którzy zaprezentowali program artystyczny poświęcony Konstytucji 3 Maja. Apel ten przypomniał nam o dwóch bardzo ważnych wydarzeniach, które na zawsze zmieniły historię Polski. Obydwie części widowiska dostarczyły widzom wielu wrażeń, a  wykonawcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Na koniec apelu Pani Dyrektor Szkoły Anna Skrypoczka podziękowała wszystkim występującym i  nauczycielom, którzy przygotowali tak wzruszające przedstawienia oraz zaprosiła bohaterów wystąpienia na niespodziankę do jej gabinetu.
Marcin Kielch, klasa II gimnazjum

BIEGAMY W PRZEŁAJACH
10 maja w Starych Juchach  odbyły się XI Jaćwieskie Wiosenne Biegi Przełajowe Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych. Biegom towarzyszyła piękna pogoda, wręcz wymarzona przy imprezach plenerowych. Celem biegów było uczczenie 100-lecia Niepodległości Polski, popularyzacja biegów jako najprostszej formy ruchu i rekreacji fizycznej, promocja zdrowego stylu życia, profilaktyka uzależnień poprzez aktywne spędzanie czasu wolnego, integracja dzieci i młodzieży. W biegach udział wzięli zawodnicy z 9 szkół. Naszą szkołę reprezentowało 39 uczniów. Triumfatorzy każdego biegu otrzymali puchar, za miejsca I-III przyznano medale, a za lokaty I-VI dyplomy. Wręczono również nagrody za klasyfikacje zespołowe, w których nasza szkoła zdobyła III miejsce. W drodze powrotnej, kierownik wyjazdu zaprosił wszystkim uczestników na lody. Oto wyniki tegorocznych zawodów:
Rocznik 2009
Włodzimierz Skowron m-ce IV
Karolina Dumka m-ce VI
Rocznik 2008
Olaf Naszkiewicz m-ce III
Rocznik 2006
Radosław Pilch m-ce I
Adam Słuchocki m-ce II
Rocznik 2005
Aleksandra Hanczaryk m-ce IV
Paweł Zajkowski m-ce V
Rocznik 2004
Rutecka Klaudia m-ce IV
Rocznik 2003
Maciej Przyłucki m-ce IV
Rocznik 2002
Wiktoria Gotkowicz m-ce II
Adrian Czetyrbok m-ce II
Julia Konstantynowicz m-ce V
Karolina Zajkowska m-ce VI
Gratulujemy wszystkim zawodnikom coraz lepszych wyników oraz sportowe zachowanie. Pamiętajmy, że sport to zdrowie, a w zdrowym ciele zdrowy duch!
Organizatorzy wyjazdu: p. E. Idek, p. O. Krupa, p. R. Sokalski

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI ZAWSZE W PAMIĘCI” – KONKURS PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ
Redakcja Martyrii (Pisma Społeczno – Katolickiego Diecezji Ełckiej) pod honorowym patronatem JE ks. bp Jerzego Mazura – biskupa ełckiego i Posła na Sejm RP Jerzego Wojciecha Małeckiego zorganizowała I Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej pod hasłem „Żołnierze Wyklęci zawsze w pamięci”. 27 kwietnia 2018 r. w Ełckim Centrum Kultury (w Sali Zebra) na ul. Wojska Polskiego pojawiło się łącznie 19 wykonawców (zespołów i solistów), którzy pragnęli zaprezentować swoje wokalne umiejętności. Celem konkursu w Roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę było podtrzymywanie pamięci o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, edukacja historyczna, poszukiwanie zapomnianych pieśni, popularyzacja nowych utworów o treści patriotycznej oraz integrowanie i nawiązywanie współpracy między szkołami Diecezji Ełckiej. Nasza szkoła mając już w pamięci kilka spotkań o podobnej tematyce i tym razem nie odmówiła udziału w tak uroczystym wydarzeniu. Wydelegowani reprezentanci to zespół wokalny „Oaza” w 12 – osobowym składzie pod kierownictwem p. Małgorzaty Borzeńskiej. Utworem, który wykonaliśmy, i który stał się dla nas swoistym hymnem, była „Ostatnia kula – Historia Roja” Lecha Małeckiego.
Powracając jednak do konkursu należy zaznaczyć, że początek spotkania to niezwykle przejmujący scenariusz ”Droga do wolności” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Janówce, przedstawiający historię Warszawy, jej obraz przed 1. września 1939 r., wojenne zniszczenia, a w końcu marzenia o wolnej Ojczyźnie. Akustyka, scenografia, efekty dźwiękowe, śpiew i muzyka, w tym obrazy z wojennych filmów wywołały dreszcze i pozwoliły na chwilę zadumy nad naszym dzisiejszym życiem, życiem bez wojny, bólu, cierpienia i żałoby. Być może na co dzień nie doceniamy daru wolności, która nas otacza i pozwala cieszyć się zwykłym śpiewem ptaków, obrazem kwitnących maków, łanami dojrzewającego zboża… Bo przecież szczęście jest tak blisko, na wyciągnięcie ręki i wystarczy tylko otworzyć serca, by je przyjąć… Kolejni wykonawcy prezentowali utwory tematycznie związane z hasłem konkursu, a pomiędzy pieśniami i piosenkami byliśmy zabawiani humorystycznymi wstawkami słownymi przez świetnych prowadzących. Nasz zespół zaprezentował się jako ostatni i… w gronie wykonawców grupowych zdobyliśmy I miejsce ex aequo z chórami z  Augustowa i Ełku. Doświadczenia i wrażenia, jakie spotkały nas podczas konkursu,  pozwolą na rozwijanie naszych zdolności i nowe spojrzenie na wykorzystanie potencjału drzemiącego w naszych wspaniałych dziewczynach i męskiej reprezentacji zespołu. Szczególne podziękowania należy przekazać Proboszczowi Parafii pw. Chrystusa Zbawiciela w Wydminach Ks. Ryszardowi Grabowskiemu za pomoc w organizacji przejazdu i dofinansowanie zakupu koszulek, które wykorzystaliśmy do identyfikacji naszej „Oazy”. Zespół ze Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, o który każdy pytał: „Skąd jesteście? A gdzie są Gawliki?” reprezentowali: Aleksandra Gienieczko, Wiktoria Gotkowicz, Julia Konstantynowicz,  Gabriela Siekaniec, Julia Suchocka, Sandra Suchocka, Gabriela Wiśniewska, Karolina Zajkowska, Aleksandra Jeleniewicz, Marta Zajkowska oraz Maciej Przyłucki. Niezastąpioną gitarzystką była oczywiście p. Małgorzata Borzeńska. Bardzo dziękuję za wspaniałe wykonanie pieśni, podniosłe i uroczyste chwile spędzone razem z Wami. Jestem z Was dumna.
A. Skrypoczka, dyrektor szkoły

1 MARCA – NARODOWY  DZIEŃ  PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 01 marca 2018 r. w całej Polsce i za granicą odbywało się wiele uroczystości państwowych i wydarzeń, które upamiętniały święto  ustanowione w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi. Takie słowa zostały zapisane w ustawie upamiętniającej 1 marca. Dlaczego 1 marca? Właśnie tego dnia w warszawskim więzieniu na Mokotowie komuniści strzałem w tył głowy zabili przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Z okazji tego wydarzenia w całym kraju odbywały się uroczyste apele pamięci, wystawy, msze święte, koncerty, przemarsze, pokazy filmowe oraz spotkania historyczno – patriotyczne. W naszej szkole także odbyła się uroczysta akademia poświęcona Żołnierzom Niezłomnym i Wyklętym. Uczniowie klasy VII SP oraz klasy II i III G pod wokalną opieką p. M. Borzeńskiej i oprawą liryczną p. A. Skrypoczki przygotowali patriotyczny scenariusz, który ubarwiony został przepięknymi pieśniami, pt. „Historia Roja – Ostatnia kula”, „Wiernie iść – piosenka 5 Wileńskiej Brygady AK „, „Kto dziś upomni się o pamięć”, czy „Podziemna Armia powraca”. Ostatni utwór zaśpiewany z niezwykłą nutą patriotyzmu, pt. „Pomnik z prawdy” upamiętnił w sposób szczególny dzień poświęcony Nieugiętym, Rozstrzelanym, Niezłomnym, tym, którzy – według języka poezji – utrudzeni, głodni i spragnieni, w mróz i w upał, w dzień i w noc walczyli o wolną Polskę. Słowa, które wypowiedzieli i wyśpiewali nasi wspaniali artyści  poruszyły serca całej społeczności szkolnej. Gratulujemy i dziękujemy za chwile wzruszeń i godzinę patriotyzmu.
Opracowanie: AS

I ZNOWU HISTORIA ZAWITAŁA DO NASZEJ SZKOŁY – TYM RAZEM SARMACKA.
Sarmata? A któż to taki? Jak wyglądał?  Czym pokonywał wrogów? Jak walczył? Czym się zajmował, kiedy nie wyruszał na pola bitewne? Informacje na temat wyglądu sarmackiego woja podaje Wikipedia. „Strój Sarmaty wywodził się z tradycji stepowej. Mężczyźni nosili krótki kaftan ściągany rzemieniem lub pasem, skórzane spodnie (luźne lub workowate) i miękkie skórzane buty z krótką cholewą. Na głowę zakładali spiczaste czapki, tzw. baszłyki. Na wierzch nakładano płaszcz, który na lewym ramieniu był spinany fibulą. Kobiety nosiły długie suknie o rękawach sięgających nadgarstka, szarawary, a na wierzch nakładały paradny chałat, spinany fibulą na piersi. Strój, zwłaszcza arystokracji, wzbogacano kosztowną biżuterią ze złota, srebra, drogocennych kamieni. Kobiety nosiły diademy, naszyjniki, a na kostkach i nadgarstkach różne korale i bransolety. Mężczyźni przykładali dużą uwagę do ozdób pasów (okucia, klamry, tamgi), broni (kołczany, łubie, miecze) i rzędu końskiego (siodła, uzdy)”. Jednak uczniowie naszej szkoły, dzięki Radzie Rodziców, która była sponsorem żywej lekcji historii w wykonaniu mistrza Jacentego Ordowskiego i jego towarzyszy, mogli w sposób praktyczny zapoznać się ze zwyczajami, kunsztem wojennym czy ubiorem szlachty polskiej w dziejach Polski wpisanej w okres od końca XVI do drugiej połowy XVIII wieku. Bardzo dziękujemy za taki mikołajkowy prezent, bo warto korzystać z przekazu historycznego, który w formie teatralno – scenicznej dociera do naszej szkoły. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do obejrzenia zdjęć, bo one najwierniej przedstawią to, co działo się w naszej szkole podczas pierwszej lekcji 13 grudnia 2017 r.

BÓG, HONOR, OJCZYZNA… ŻOŁNIERZOM NIEZŁOMNYM I WYKLĘTYM.
10 listopada 2017 r. odbyło się uroczyste odsłonięcie Panteonu Niezłomnych Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości na cmentarzu w Orłowie poprzedziła msza św. w kościele pw. św. Kazimierza Królewicza odprawiona przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura, która została uwieńczona wzruszającym występem uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Dyrektor Anny Skrypoczki i p. Małgorzaty Borzeńskiej. Występujący wzorowo czynili honory podczas ceremonii.
Uroczystość odbyła się z zachowaniem ceremoniału wojskowego, uczestniczyła honorowa kompania z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, grupy rekonstrukcyjne,stowarzyszenia patriotyczne i kombatanckie, przedstawiciele władz i mieszkańcy Gminy Wydminy.Głównym elementem panteonu jest tzw. ściana pamięci z napisem „Niezłomni Żołnierze Wyklęci”, dewizą „Bóg, Honor, Ojczyzna” i wysokim stalowym krzyżem.
Maciej Przyłucki, uczeń klasy II gimnazjum
Zdjęcia: archiwum Urzędu Gminy Wydminy
http://wydminy.pl/nn/1102-odsloniecie-panteonu-niezlomnych-zolnierzy-wykletych-w-orlowie-2

X GMINNY TURNIEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Już po raz dziesiąty 11 listopada 2017 r., jak zawsze od lat, spotkali się miłośnicy celuloidowej piłeczki w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich, aby w zmaganiach przy tenisowych stołach móc celebrować na sportowo 99 – tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W rozgrywkach wzięło udział około 50 zawodników oraz zawodniczek, rywalizujących ze sobą w ośmiu kategoriach wiekowych. Otwarcia imprezy dokonał Wójt Gminy Wydminy, p. Radosław Król, który w krótkich słowach nawiązał  do historycznego znaczenia Narodowego Święta Niepodległości. Zajęcia wysokich miejsc, rywalizacji w duchu fair – play życzyli uczestnikom zaproszeni goście, tj. Przewodnicząca Rady Gminy Wydminy, p, Grażyna Plato oraz Sekretarz Gminy, p. Alina Romanowicz. Po ponad sześciogodzinnej rywalizacji wyłoniono zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Oto ich pełna lista:
Włodek Skowron, Marta Zajkowska, Szymon Sabat, Adrian Czetyrbok, Krzysztof Gnap, Marianna Ruchalska, Leszek Siekaniec
Paweł Piekarz.
Zwycięzcy otrzymali puchary, a pozostali uczestnicy pamiątkowe medale. Turniej zorganizował miejscowy Uczniowski Klub Sportowy „Orły”.

RAZEM DLA NIEPODLEGŁEJ – UROCZYSTY APEL Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
„Droga do wolności” – pod takim hasłem 09.11.2017 r. w Szkole Podstawowej w Gawlikach Wielkich  odbył się uroczysty apel z okazji odzyskania niepodległości.  Uczniowie klasy VI pod opieką p. D. Kurpiewskiej przygotowali i przedstawili montaż słowno – muzyczny wraz z prezentacją multimedialną, upamiętniający odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Zaprezentowane utwory poetyckie oraz pieśni patriotyczne wprowadziły wszystkich w podniosły i odświętny nastrój. Uczniowie mieli okazję wystąpić dwa razy – raz dla całej społeczności szkolnej, drugi – dla rodziców oraz zaproszonych gości. Powtórnie przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Opr. Dorota Kurpiewska

WYJAZD NA CMENTARZ
1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, w którym odwiedzamy groby naszych bliskich, przynosimy kwiaty, zapalamy znicze. Nie wszystkie groby mają jednak swoich opiekunów, dlatego w tym roku uczniowie szkoły Podstawowej w Gawlikach Wielkich z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, postanowili zadbać o opuszczone mogiły, które znajdują się w okolicach szkoły. 31  października 2017 r. młodzież z klasy III gimnazjum z  wraz z nauczycielkami, p. Dorotą Kurpiewską, p. Małgorzatą Borzeńską i p. Małgorzatą Waszkielewicz wybrali się na Cmentarz w okolicach Orzechowa. Uporządkowali zaniedbane groby i zapalili znicze, jako wyraz pamięci i szacunku. Duże emocje wywarł na wszystkich widok dwóch małych mogił, prawdopodobnie dzieci. Dwa groby były prawie niewidoczne, przykryte złamanym drzewem i liśćmi. Zarówno my, nauczyciele, jak i uczniowie, opuszczaliśmy cmentarz w ciszy, powadze i skupieniu, z poczuciem, że zrobiliśmy coś dobrego. Była to wspaniała lekcja historii i szacunku dla zmarłych.
Małgorzata  Waszkielewicz, wychowawca klasy III gimnazjum

OGÓLNOPOLSKA SZTAFETA SZLAKIEM ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH
W dniu 17.09.2017 r. dla uczczenia 78 rocznicy napaści wojsk sowieckich na Polskę oraz upamiętnienia bohaterskich „Żołnierzy Wyklętych” walczących o wolność naszego narodu odbyła się I Ogólnopolska Sztafeta Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na trasie Gajrowskie – Wydminy. Start sztafety odbył się spod Pomnika ku czci żołnierzy, którzy zginęli w dniu 16.02.1946 r. w walce z przeważającymi siłami NKWD, KBW i UB. Wśród 10 sztafet uczestniczących w w/w biegu wystartowała również reprezentacja Szkoły Podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi w Gawlikach Wielkich. W skład drużyny wchodziło 17 osób (dziewcząt i chłopców). Każdy z uczestników w/w sztafety miał do przebiegnięcia około jednego kilometra. Naszą szkołę reprezentowały następujące uczennice i uczniowie: 1. Jakub Suchocki, 2.Klaudia Rutecka, 3.Mateusz Słuchocki, 4.Mariusz Kowalczyk, 5.Jacek Styk, 6.Robert Jakubiak, 7.Dominik Wiśniewski, 8.Aleksandra Jeleniewicz, 9.Michał Siekaniec, 10. Krzysztof Styk, 11. Sebastian Dumka, 12. Marcin Siekaniec, 13. Gabriela Wiśniewska, 14. Michał Kudraj, 15. Natalia Suszko, 16. Adrian Czetyrbok, 17.  Wiktoria Gotkowicz. (numery przy nazwiskach są jednocześnie numerami zmiany sztafetowej). Delegacje poszczególnych zespołów złożyły kwiaty i zapaliły znicze w miejscu nowego pochówku na cmentarzu w Orłowie. Wszystkie sztafety ukończyły bieg w czasie od 1h 10 minut do 1h 16 minut. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal, koszulkę, numer startowy. Cała impreza zakończyła się wspólnym zdjęciem i posiłkiem z kuchni żołnierskiej.
Roman Sokalski, opiekun drużyny